Зарплата в «конверті» сьогодні – це життя без гарантій та впевненості завтра.

Дата: 12.07.2018 14:58

Зарплата в «конверті» сьогодні – це життя без гарантій та впевненості завтра.

На сьогоднішній день чимало роботодавців використовують різноманітні схеми приховування виплачуваних доходів, нараховуючи заробітну плату на рівні або нижче рівня законодавчо  встановленої  мінімальної заробітної плати, або й взагалі офіційно не оформляють зі своїми працівниками трудові відносини. Тим самим, вони фактично зменшують їм майбутню пенсію та створюють труднощі з наповненням бюджету Пенсійного фонду. Тому, Лановецьке об'єднане Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області інформує, що виплата заробітної плати ”у конвертах” є однією з найболючіших проблем нашого сьогодення.

Питання виплати офіційної, прозорої зарплати сьогодні дуже актуальне, адже більшість працівників іноді свідомо погоджуються на пропозицію роботодавців отримувати офіційну (часто мінімальну) та неофіційну (значно вище мінімальної) заробітної плати. Трапляється, що вони навіть не знають про те, що їхня “прозора” зарплата значно відрізняється від тої, яка записана у відомості по заробітній платі. Ця різниця з’ясовується згодом, коли працівнику потрібна довідка для пред’явлення в органи   Пенсійного фонду при оформленні (перерахунку) пенсії.

Крім того, виплата заробітної плати “в конвертах” призводить до втрати можливості користування державними гарантіями відповідно до чинного законодавства, такими як: державна допомога сім’ям з дітьми, соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям, субсидії тощо.  Приховування реального доходу впливає на недостовірність наданої інформації при зверненні за соціальними пільгами, призводить до втрати трудового стажу при розрахунку розміру пенсії. Відсутність внесків до фондів соціального страхування унеможливлює соціальний захист працівників, такі особи втрачають право на отримання гарантованої державою відпустки, своєчасно та не нижче мінімальних гарантій в оплаті праці заробітної плати, на здорові, безпечні умови праці .

Проблема виплати зарплатни “у конвертах” – це своєрідний трикутник: працедавець – робітник – держава. Тому боротися із цією проблемою потрібно, об’єднавши зусилля. Проте, значна частина громадян не знає чинного законодавства про працю. Працівники досі вважають, що, як і раніше, відмітка в трудовій книжці дасть їм можливість одержувати гідну пенсію та в повному обсязі, але це не так, адже Пенсійний фонд веде Державний реєстр застрахованих осіб по кожному платнику, від суми яких буде нараховуватись відповідний розмір пенсії.  В результаті одержання зарплати “в конвертах” вони приречені на мізерну пенсію.