Борсуківська громада
Тернопільська область, Кременецький район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

17 червня 2018 року набирає чинності Закон України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю»

Дата: 12.07.2018 14:39
Кількість переглядів: 839

17 червня 2018 року набирає чинності Закон України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю»

Верховна Рада прийняла Закон України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» №2275-VIII від 06.02.2018 року.

Законом встановлюються положення, які дозволять покращити умови діяльності товариств з додатковою та обмеженою відповідальністю (далі – ТОВ), їх внутрішнього управління та розвитку.

Цей Закон набирає чинності через три місяці з дня його опублікування, тобто 17 червня 2018 року, крім частини другої статті 23 Закону щодо переходу частки ТОВ до спадкоємця, яка набирає чинності через один рік з дня набрання чинності цим Законом.

Відповідно, втрачає чинність Закон України «Про господарські товариства» у частині, що стосується товариств з обмеженою відповідальністю та товариств з додатковою відповідальністю.

Основними новаціями Закону є те, що кількість учасників ТОВ не обмежується. Запроваджується новий для України інструмент  корпоративного договору, який у міжнародній практиці відомий під назвою «shareholder agreement». Укладення корпоративного договору забезпечить учасникам товариств з обмеженою відповідальністю значний простір для врегулювання своїх відносин за допомогою договорів, зазначивши, що він стосується здійснення повноважень учасників. Конфлікт між правом учасника вільно використовувати свій голос та необхідністю забезпечити виконання зобов‘язань за договором пропонується вирішити, встановивши можливість забезпечувати виконання зобов’язань за такими договорами неустойкою. Вимога безвідплатності договору має зменшити ризики захоплення контролю над товариством та змови окремих груп учасників проти інших. Учасники – сторони такого договору, вільні самостійно визначати строк його дії. 

Із змісту статті 7 вбачається чітке відмежування предмету корпоративного договору від предмету закону і статуту. У законі і статуті можуть бути встановлені певні повноваження учасників, а у корпоративному договорі – зобов’язання  сторін про їх реалізацію певним чином.

За Законом з переліку відомостей, що підлягають обов‘язковому закріпленню в статуті, виключено інформацію про розмір статутного капіталу та перелік учасників товариства. Замість включення відомостей про статутний капітал та учасників до статуту проектом передбачено відображення цих відомостей у Єдиному державному реєстрі та чіткі правила, що захищають права всіх заінтересованих осіб. Також у статуті не потрібно буде зазначати місцезнаходження ТОВ.

Законом встановлено загальне правило про внесення учасниками вкладів не пізніше 6 місяців з дня державної реєстрації товариства. Це правило враховує випадки, коли, наприклад, учасники зобов’язуються внести майно, яке не може бути внесено зразу, або коли таке внесення є недоцільним. До таких випадків відноситься, наприклад, внесення учасником необхідної товариству для виробництва сировини, яка виробляється цим учасником, постачання енергоресурсів; передання учасником у якості внеску товарів, що ним виробляються, оптовими партіями для продажу товариством вроздріб тощо. Водночас, враховуючи, що товариство створюється за одностайним рішенням учасників, передбачено, що вони можуть встановити у статуті менший строк внесення вкладів. При цьому за порушення строків внесення вкладу у учасника ТОВ можуть вилучити частку, який прострочив її оплату. При цьому у разі часткового внесення вкладу на розсуд товариства вирішується питання про те, чи буде учасник позбавлений участі в товаристві зовсім, чи його частка буде зменшена до розміру внесеної частини вкладу. Встановлюється заборона на збільшення розміру статутного капіталу до повної оплати учасниками внесків та незмінність пропорцій часток учасників при збільшенні розміру статутного капіталу без залучення додаткових внесків (тобто за рахунок нерозподіленого прибутку товариства) та при зменшенні розміру статутного капіталу за рішенням товариства співвідношення розмірів часток учасників у статутному капіталі не змінюється.

Законом передбачається кардинальне вдосконалення механізму виключення учасника з товариства – виключення несправного учасника здійснюється в судовому порядку. Учасники ТОВ,  вартість часток яких у сукупності складає не менше 10 відсотків статутного капіталу ТОВ, матимуть право звернутися до суду з вимогою про виключення учасника з ТОВ в судовому порядку, якщо дії чи бездіяльність учасника унеможливлюють діяльність товариства або суттєво їй заважають. Також передбачається можливість зазначити в статуті й інші підстави для виключення.

Очікується, що новий Закон про ТОВ сприятиме залученню прямих іноземних інвестицій, створить передумови для створення нових та розвитку існуючих підприємств, збільшить надійність захисту прав власності та забезпечить учасників ефективними механізмами запобігання та вирішення корпоративних конфліктів.

 

Головне територіальне управління

юстиції у Тернопільській області


« повернутися

Код для вставки на сайт

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь