Борсуківська громада
Тернопільська область, Кременецький район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Великі Кусківці

Фото без опису

Село Великі Кусківці знаходиться за 13 км від райцентру, 65 км – від обласного центу, 38 км – від Кременця.

Наприкінці ХІХ століття  тут налічувалось  144 двори, й мешкало 802 жителі.Згідно з даними Всеукраїнського перепису населення 2001 року, у Великих Кусківцях проживав 731 мешканець, а станом на01.01. 2007 року – 690.

Уперше в писемних історичних джерелах населений пункт згадується в 1648 році як володіння князів Вишневецьких під назвою Кутиківці.

В церковних документах датованих 1874 роком виписаний священиком В.Германевським, село значиться як Великі Коськівці, а в церковних документах за 1920 рік – як Великі Кусківці.

На початку ХІХ століття населеним пунктом володів поляк за походженням граф Ржевуський. Пізніше село перейшло у власність пана Мілевича, теж поляка.

Господарський розвиток В.Кусковець в першій половині ХІХ столітт гальмувався кріпосницькими порядками.

З роками чимало кусків чан, отримавши земельні наділи, будували на них хати, переселялись туди і заводили власне господарство. Так зявилась вулиця Фільварок, що своєю назвою завдячує близькому розташуванню до панського маєтку, який розкинувся на площі кількох гектарів та з обох боків омивався водами річки.

У роки Першої світової війни частину чоловіків мобілізували до  царської армії.

В селі постійно проводилися збори продовольства та фуражу на потреби фронту.Для цього використовувалась вузькоколійна залізниця, збудована в 1916 році, що пролягала поблизу Великих Кусковець. Вона функціонувала до 1920 року.

У великих Кусківцях до 1943 року проживав поляк пан Поплавський їз сімєю. Він володів  20 га землі, належав до дрібної польської шляхти й похвалитися великими статками не міг, адже деякі селяни мали вдвічі більші наділи, ніж Поплавський. Його маєток був розташований на території теперішнього господарського двору ПСП "Хлібороб".

Фото без опису


Панський палац в селі ХVІ століття (не існує з 1917 р). 


Хоча в селі проживало не більше двадцяти родин греко-католицького віросповідання, тут за часів Польщі збудували греко-католицьку церкву,яка діяла до 1954 року. Згодом в її приміщені влаштували колгоспний зерносклад, а невдовзі розібрали і збудували новий зерносклад. У 30 – х роках ХХ століття розпочалося, а в 1937 році закінчилося зведення нової православної церкви. Будівництво здійснювалося за кошти парафіян, в тому числі і навколишніх сіл. Богослужіння у храмі проводилося до 1962 року, коли радянська влада закрила церкву. Знову її відкрили на свято Михайла у 1988 році. Великокусковецька церква Архістратига Михаїла функціонує й нині.

Фото без опису


Деревяна Свято Михайлівська церква (1818 -1934рр.) та їх прихожан. Світлини невідомого автора кінця 1920-х - початок 1930 -х рр.


 

Фото без опису


Освячення новозбудованого храму на честь Артистратига Михайла (УГКЦ) о М.Чернецький


 

Фото без опису

 

Фото без опису


Іконостас Артистратига Михайла у новозбудованій церкві. Перенесений із старої (деревяної) церкви. фото невідомого автора в день освячення храму на свято Петра та Павла1937 рік. Ліворуч настоятель Микола Скрипник


Не оминула села і німецька окупація. Влітку 1941 року німці вступили у Великі Кусківці. З розповідей старожилів відомо, що місцеві жителі, зустрічаючи окупантів в центрі села, давали їм хліб, молоко, сало, яйця.

Історія села певним чином пов’язана з іменем радянського письменника М. Островського, адже тут проживала його двоюрідна сестра К. Іваськевич. За свідченням очевидців, Микола Олексійович відвідував її. Тому місцевий колгосп, створений у жовтні 1949 року, до 1993 року носив імя Островського.

Чимало для розвитку села зробив Г.Волянюк (1983-1998 рр.). За роки його керівництва збудовано сільський будинок культури, фельдшерсько-акушерський пункт, асфальтована дорога. На початку 90-х років ХХ століття в колгоспі було : 16 машин, 7 комбайнів, 25 тракторів, 900 голів великої рогатої худоби.

Великі Кусківці електрифіковано в 1968 році, телефон до села підведенено в 1988 році, а в липні 2002 року, передусім завдяки організаторській роботі А.Д.Середи, населений пункт газифіковано.

У 1979 році в центрі Великих Кусковець побудували двоповерховий адміністративний будинок, на першому поверсі якого знаходились два магазини, в яких торгували продовольчою й промисловою групами товарів, а на другому – зараз пошта. Колись там було правління колгоспу.

У 1985 році у Великих Кусківцях збудовано медичний пункт.

Першу церковнопарафіяльну школу, якою завідував священик, у Великих Кусківцях відкрили в 1859 році. В ній працював один учитель. Школа давала тільки елементарну початкову освіту, навчаючи читати, писати, рахувати, а також церковного співу і Закону Божого. За кошти священика в 1895 році збудували просторий цегляний будинок, який тоді був одним з найкращих не тільки в селі, а й в окрузі (зараз це будинок священика).

У 20-х роках ХХ століття у Великих Кусківцях відкрили вже чотирикласну початкову школу.Мовою навчання та спілкування на перервах була польська, в дитячій шкільній бібліотеці переважала польська література, хоча вивчалась в закладі й українська мова.

У 1969 році у Великих Кусківцях почала діяти восьмирічка. А в 1973 році побудували нове двохповерхове шкільне приміщення, яке й сьогодні є окрасою та гордістю села. З 2006 року педагогічний колектив очолює Бондарець І.П.

У 2009-2010 навчальному році в місцевій загальноосвітній школі І-ІІ ступенів навчається 82 учні, працює 16 вчителів. У приміщені навчального закладу розташований дитячий садок «Малятко», в якому виховуються 15 дошкільнят.

Національний (тепер державний) синьо-жовтий прапор України у Великих Кусківцях вперше у1991 році на сільському будинку культури вивісив А.В.Шевченко.

У 1987 році у Великих Кусківцях побудований сільський будинок культури. Сільська бібліотека з книжковим фондом понад 6300 примірників знаходиться в приміщені будинку культури.

Фото без опису

Деякі жителі Великих Кусковець брали участь у виконанні так званого інтернаціонального обов’язку – в бойових діях на території інших держав: Гнатюк А.П.(Куба, нагороджений медалю «Учасник в операції «Анадир», Карибська криза, 1962 рік»), Солонина М.П. (Афганістан, нагороджений медаллю «Ветеран війни», «За бойові заслуги», «Воину-интернационалисту от благодатного афганського народа»).

Фото без опису

Факти взяті із Історія Лановеччини. Історико-краєзнавчий нарис. - Тернопіль: Воля, 2011. - 620 с. Автор статті про Великі Кусківці Світлана Шевчук

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь