Пенсії за віком: порядок звернення і умови призначення

Дата: 12.07.2018 15:21

Пенсії за віком: порядок звернення і умови призначення

Пенсії за віком призначаються відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.2003р. (із змінами). Пенсія за віком призначається незалежно від того, працює пенсіонер чи припинив роботу.

Як подати документи для призначення пенсії? Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджено постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005р. та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005р. за № 1566/ 11846. Згідно з цим Порядком у разі, якщо громадянин на момент звернення з приводу призначення пенсії працює, заяву про призначення пенсії за віком у міське управління ПФУ він надає через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації. За бажанням громадянина така заява може бути подана ним особисто за місцем проживання (реєстрації).

Посадова особа у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і направляє в міське управління ПФУ за місцем проживання (реєстрації) громадянина.

При необхідності роботодавець надає допомогу в отриманні відсутніх документів. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, до органу, що призначає пенсію, подають наявні документи, а відсутні документи надають додатково у тримісячний строк з дня реєстрації заяви в управлінні ПФУ.

Якщо ж на момент звернення з приводу призначення пенсії особа не працює, заяву про призначення пенсії подається ним особисто (або через законного представника ) у міське управління ПФУ за місцем проживання (реєстрації).

Щоб пенсія за віком була призначена з наступного дня після досягнення пенсійного віку, заяву на призначення пенсії слід подати в міське управління ПФУ не пізніше ніж через три місяці з дня досягнення пенсійного віку. Закон дозволяє також звернутися із заявою про призначення пенсії за віком (з усіма необхідними документами) не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Пенсійний вік: Право на призначення пенсії за віком мають і чоловіки і жінки, які досягли 60-річного віку. Однак, підвищення пенсійного віку для жінок відбудеться не відразу, а поступово, залежно від дати народження. Тобто до досягнення 60-річного віку право на пенсію за віком мають жінки 1961 народження і старше після досягнення ними такого віку :

• 55 років – які і народилися до 30 вересня 1956 включно;
  • 55 років 6 місяців – народжені з 1 жовтня 1956р. по 31 березня 1957р. ;
  • 56 років – народжені з 1 квітня 1957р. по 30 вересня 1957р. ;
  • 56 років 6 місяців  –  народжені з 1 жовтня 1957р. по 31 березня 1958р. ;
  • 57 років – народжені з 1 квітня 1958р. по 30 вересня 1958р. ;
  • 57 років 6 місяців – народжені з 1 жовтня 1958р. по 31 березня 1959р. ;
  • 58 років – народжені з 1 квітня 1959р. по 30 вересня 1959р. ;
  • 58 років 6 місяців – народжені з 1 жовтня 1959р. по 31 березня 1960р. ;
  • 59 років – народжені з 1 квітня 1960р. по 30 вересня 1960р. ;
  • 59 років 6 місяців – народжені з 1 жовтня 1960р. по 31 березня 1961р. ;
  • 60 років – народжені з 1 квітня 1961р. по 31 грудня 1961р.

Жінкам, народженим до 31 грудня 1961 після виходу на пенсію встановлюється підвищення розміру основної пенсії у розмірі 2,5 % за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію, починаючи з 55 років до досягнення ними 60-річного віку. Наприклад: жінка народилася 3 жовтня 1958р. Право виходу на пенсію у неї виникне у 57 років 6 місяців, тобто з 4 квітня 2016р. Відповідно, підвищення за більш пізній вихід на пенсію складе 12,5% від основного розміру пенсії.

Необхідний страховий стаж: обов'язковою умовою для призначення пенсій за віком за нормами згаданого Закону є наявність страхового стажу не менше п'ятнадцяти років на момент досягнення пенсійного віку.

Дострокова пенсія для жінок: до 1 січня 2015 роки жінці надано право дострокового виходу на пенсію, тобто в 55 років. У даному випадку необхідно обов'язкове дотримання двох умов:

1) жінка повинна мати не менше 30 років страхового стажу роботи;

2) жінка зобов'язана звільнитися з роботи і не працювати до досягнення пенсійного віку. У разі працевлаштування вона не матиме права отримувати таку дострокову пенсію.

Крім того, в цьому випадку розмір дострокової пенсії зменшується на 0,5% за кожний повний або неповний місяць дострокового виходу на пенсію.

Розмір пенсій за віком: розмір пенсії за віком безпосередньо залежатиме від тривалості роботи і від заробітку. Мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років страхового стажу і у жінок 30 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян. За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 Закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімальної пенсії.

Відстрочка виходу на пенсію за віком: якщо у громадянина виникло право на пенсію за віком ( досяг пенсійного віку і має не менше 15 років страхового стажу), але після досягнення пенсійного віку він виявив бажання працювати і одержувати пенсію з більш пізнього строку, пенсія за віком призначається з урахуванням страхового стажу на день звернення за призначенням пенсії з підвищенням розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 Закону, на такий відсоток:

- На 0,5 % – за кожний повний місяць страхового стажу після досягнення пенсійного віку у разі відстрочення виходу на пенсію на строк до 60 місяців;

- На 0,75 % – за кожний повний місяць страхового стажу після досягнення пенсійного віку у разі відстрочення виходу на пенсію на строк понад 60 місяців.

За неповний місяць страхового стажу після досягнення пенсійного віку таке підвищення не здійснюється.