Адміністративна послуга - заборона вчинення реєстраційних дій в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, як дієвий спосіб захисту права власності на нерухоме майно
Адміністративна послуга - заборона вчинення реєстраційних дій
в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, як дієвий спосіб захисту права власності на нерухоме майно
На сьогодні заборона вчинення реєстраційних дій в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (далі – Державний реєстр прав) є дієвим способом захисту права власності на об’єкти нерухомого майна (в тому числі, земельні ділянки, паї) та врегульована статтею 25 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі – Закон) та пунктом 17 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 25.12.2015 № 1127 (зі змінами).
Підставою для отримання адміністративної послуги – заборона вчинення реєстраційних дій є заява власника об’єкта нерухомого майна або рішення суду щодо заборони вчинення реєстраційних дій до суб’єкта державної реєстрації, державного реєстратора, фронт-офісу, визначених Законом.
Документи щодо заборони вчинення реєстраційних дій подаються особисто або уповноваженою особою у паперовій формі та їх перелік є вичерпним.
При цьому, відновлення реєстраційних дій здійснюється державним реєстратором шляхом прийняттям рішення про відновлення реєстраційних дій на підставі:
- заяви власника об’єкта нерухомого майна про відкликання власної заяви про заборону вчинення реєстраційних дій, зареєстрованих у Державному реєстрі прав;
- рішення суду про скасування рішення суду, що було підставою для прийняття рішення про заборону вчинення реєстраційних дій;
- якщо власником об’єкта нерухомого майна, яким подано заяву про заборону вчинення реєстраційних дій, у строк, що не перевищує десяти робочих днів, не подано рішення суду про заборону вчинення реєстраційних дій, що набрало законної сили.
Зверніть увагу, що враховуючи особливості правового регулювання що закріпленні у частині 7 статті 158 Цивільного процесуального кодексу України заборона вчинення реєстраційних дій, що виникла на підставі рішення суду, яким були вжиті заходи щодо забезпечення позову, припиняється автоматично по завершенню 90-денного строку з дня набрання рішенням суду про задоволення позову законної сили.
Про відновлення реєстраційних дій (крім відновлення реєстраційних дій на підставі заяви власника об’єкта нерухомого майна про відкликання власної заяви про заборону вчинення реєстраційних дій) державний реєстратор невідкладно повідомляє власника об’єкта нерухомого майна.
Важливо, що особливості проведення реєстраційних дій на підставі рішень судів визначені статтею 31¹ Закону (в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення державної реєстрації прав на нерухоме майно та захисту прав власності»). Згідно пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення державної реєстрації прав на нерухоме майно та захисту прав власності» до запровадження інформаційної взаємодії між Державним реєстром прав та Єдиним державним реєстром судових рішень, передбаченої Законом, а також у разі проведення реєстраційних дій на підставі рішень судів, що набрали законної сили, до запровадження відповідної інформаційної взаємодії реєстраційні дії на підставі рішень судів проводяться за зверненням заявника.
Державний реєстратор прав на нерухоме майно з метою встановлення набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень на підставі поданого рішення суду обов’язково використовує відомості Єдиного державного реєстру судових рішень за допомогою офіційного веб-порталу судової влади України щодо наявності такого рішення у відповідному реєстрі в електронній формі, відповідності його за документарною інформацією та реквізитами.
У разі відсутності рішення суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень державний реєстратор прав на нерухоме майно запитує копію такого рішення суду, засвідчену в установленому порядку, від відповідного суду. Направлення запиту до суду про отримання копії рішення суду є підставою для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Таким чином, після початку роботи інформаційної взаємодії між Державним реєстром прав та Єдиним державним реєстром судових рішень, рішення суду про заборону вчинення реєстраційних дій буде в автоматичному порядку направлятись державному реєстратору для його виконання.
Адміністративна послуга – заборона вчинення реєстраційних дій в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно надається безоплатно.
Головне територіальне
управління юстиції у Тернопільській області