Питання справедливої сатисфакції у міждержавній справі «Грузія проти Росії»
Питання справедливої сатисфакції у
міждержавній справі «Грузія проти Росії»
У 2014 році Велика Палата Європейського суду з прав людини (далі – Суду) у справі «Грузія проти Росії» (заява № 13255/07) постановила, що Росією порушено низку положень Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод скоєних стосовно громадян Грузії. Однак питання справедливої сатисфакції для отримання компенсації за порушення Конвенції врегульоване рішенням від 31.01.2019 року.
Метою справедливої сатисфакції було призначення відшкодування окремим громадянам. Саме тому, держава-заявник надавала докладний перелік передбачуваних ідентифікованих громадян відносно яких встановлено порушення Конвенції виявлені в основному рішенні. До того ж, вирішуючи питання справедливої сатисфакції в міждержавній справі Суд використав принцип міжнародного публічного права щодо зобов’язання держави відшкодувати порушення договірних зобов’язань.
Таким чином, у рішенні по справі «Грузія проти Росії» Суд зобов’язав Росію, як державу відповідача сплатити 10 000000 євро як відшкодування моральної шкоди, яку зазнала група з принаймні 1500 громадян Грузії. При цьому, ця сума розподіляється урядом-заявником окремим жертвам шляхом сплати 2 000 євро громадянам Грузії, які стали жертвами лише порушення статті 4 Протоколу № 4 (до яких застосовано колективне вислання), від 10 000 до 15 000 євро громадянам Грузії, які також були жертвами порушення пункту 1 статті 5 і статті 3 Конвенції (зокрема, позбавлення свободи, застосування тортур, нелюдського чи такого що принижує гідність поводження), беручи до уваги тривалість відповідних періодів їхнього затримання.
Наведений вище коментар носить інформаційний характер.
Перший заступник начальника
Головного територіального управління
юстиції у Тернопільській області,
представник Урядового уповноваженого
у справах Європейського суду з прав
людини у Тернопільській області Т.В. Вовк