Допомога по тимчасовій непрацездатності
Допомога по тимчасовій непрацездатності
На відновлення здоров’я при тимчасовій втраті працездатності люди витрачають чимало коштів і з нетерпінням очікують, коли Фонд соціального страхування відшкодує кошти за «лікарняним» листком. У 2018 році значно зросла кількість листків з тимчасової непрацездатності, тобто жителі області хворіють частіше: більше 102 тисяч «лікарняних» видано лише в Тернопільській області. І на допомогу по тимчасовій непрацездатності за цей період Фондом перераховано близько 115,2 мільйона гривень. Початок цього року не змінив картини – за 2 місяці вже 18,5 тисячі листків тимчасової непрацездатності видано жителям області, які оплатив Фонд соціального страхування.
Загалом в державі розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності вже зріс на 31,9% і склав у минулому році 7,7 мільярда гривень. Збільшення середнього розміру компенсації втраченого заробітку за час перебування на лікарняному пов’язують із ростом мінімальної заробітної плати, а також загальним зростанням фонду оплати праці.
В результаті Фонд несе великі збитки, а ці кошти варто було б спрямувати для людей, які дійсно потребують допомоги, важко хворіють.
Фонд дає можливість оздоровитись застрахованим особам у реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів безпосередньо після стаціонарного лікування. Оплачується вартість самої реабілітаційної путівки, крім того, людина отримує оплату непрацездатності за цей період.
Щоб кожна з майбутніх матусь могла легко виносити дитину, добре харчуватися, спокійно почуватися перед тим, як подарувати світові нове життя, Фонд соціального страхування України виплачує допомогу по вагітності та пологах.
Під опікою Фонду є ще категорія людей з особливими потребами: це потерпілі від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, які потребують медикаментів, лікування в закладах охорони здоров’я, санаторно-курортного лікування, медичної реабілітації, різних видів страхових виплат, тощо.
Щоб сповільнити ріст захворюваності, запобігти йому профілактикою, допомогти людям з особливими потребами, працівники Фонду співпрацюють з представниками медичних установ. В цьому випадку інтереси працюючої людини, лікарів та Фонду соціального страхування повністю збігаються. Але ріст видатків спричиняє фінансові труднощі, які призводять до тимчасової неспроможності Фонду вчасно здійснювати фінансування страхувальників та потерпілих на виробництві осіб.
Якщо найближчим часом не врегулюється ситуація зі збільшенням кількості листків та днів непрацездатності, це може призвести до законодавчих змін - держава обмежить термін перебування на «лікарняному» і введе фіксовану кількість днів, які підлягатимуть оплаті. У жодній державі таких довгих оплачуваних періодів непрацездатності немає. Саме тому варто наголосити, що майбутнє належить медицині запобіжній.
Як відомо, профілактика завжди дешевша, аніж лікування. Тому здоров’я працівника має бути постійною турботою самої людини, роботодавців, медиків, а Фонд надалі здійснюватиме фінансову допомогу в разі втрати працездатності.
Любов Береза, завідувач сектору експертизи тимчасової непрацездатності управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області