Газлайтинг – різновид психологічного насильства
Газлайтинг – різновид психологічного насильства
Насильство – це, всупереч поширеній думці, не лише фізичні вияви агресії. Словесні образи, маніпуляції, погрози, переслідування, приниження теж можуть завдати постраждалому значної шкоди.
Особливо небезпечна форма психологічного насильства – газлайтинг. Це поняття походить від назви п'єси британського драматурга Патріка Гамільтона «Газове світло» (англійською – «Gas Light»), за якою невдовзі зняли однойменний фільм. За сюжетом, чоловік намагається переконати дружину, що вона збожеволіла. Героїня чує кроки на горищі, а світло ламп регулярно тьмяніє, однак маніпулятор запевняє жінку, що їй це здається.
Мета газлайтингу - змусити потерпілого сумніватися у своєму сприйнятті навколишньої дійсності та у власній психічній адекватності. Кривдник поступово переконує потерпілу особу, що саме вона провокує конфлікти, є маніпулятором, агресором. Наполягаючи на своїй версії реальності, ставить під сумнів спроможність жертви згадувати події, знецінює її думки й почуття, звинувачує у вигадуванні, тощо.
Наслідки подібних маніпуляцій – руйнівні для психіки жертви. Продовжуючись тривалий час, газлайтинг може викликати у потерпілого психічні зриви, а згодом – і розлади.
Ідентифікувати це явище – непросто. Необхідно ретельно проаналізувати ситуацію вдома і, при потребі, звернутись за допомогою до спеціалістів – фахівців системи безоплатної правової допомоги та психологів.