Присвоєння почесного звання «Мати-героїня» та виплата одноразової винагороди

Дата: 25.03.2021 16:09
Кількість переглядів: 284

КОМУ ПРИСВОЮЄТЬСЯ ПОЧЕСНЕ ЗВАННЯ «МАТИ-ГЕРОЇНЯ»?

 

Почесне звання України є державною нагородою і є вищою формою відзначення громадян за видатні заслуги перед Україною (Закону України "Про державні нагороди").

Присвоєння почесного звання "Мати-героїня" провадиться на підставі указу Президента України.

Почесне звання "Мати-героїня" присвоюється жінкам, котрі народили та виховали до восьмирічного віку п’ятьох і більше дітей, у тому числі дітей, усиновлених, у встановленому законодавством порядку, враховуючи вагомий особистий внесок у виховання дітей у сім'ї, створення сприятливих умов для здобуття дітьми освіти, розвитку їх творчих здібностей, формування високих духовних і моральних якостей.

 

ПОРЯДОК ПРИСВОЄННЯ ПОЧЕСНОГО ЗВАННЯ «МАТИ-ГЕРОЇНЯ»

 

Висунення кандидатури жінки для присвоєння почесного звання «Мати-героїня» здійснюється:

- за місцем роботи, у трудових колективах установ, організацій, підприємств - якщо жінка працює;

- органами місцевого самоврядування, організаціями багатодітних сімей чи місцевою службою у справах дітей та сім'ї  - якщо  жінка не працює.

Клопотання про присвоєння почесних звань порушуються органами місцевого самоврядування, через відповідні обласні, Київську, Севастопольську міські державні адміністрації подаються Президенту України. Протягом місяця з дати надходження заяви жінки, яка претендує на присвоєння  почесного звання "Мати-героїня", відповідними місцевими державними адміністраціям розглядається клопотання про присвоєння почесного звання, що порушуються органами місцевого самоврядування.

 

ЯКІ ДОКУМЕНТИ НЕОБХІДНІ ДЛЯ ПРИСВОЄННЯ ПОЧЕСНОГО ЗВАННЯ «МАТИ-ГЕРОЇНЯ»

Відповідно до пункту 17 Положення про почесні звання України затвердженого Указом Президента України від 29 червня 2001 року N 476/2001  при    представленні    до   присвоєння   почесного   звання "Мати-героїня" подаються:

  • копія паспорта громадянина України, копія паспортного документа іноземця та документа, що підтверджує місце перебування чи проживання іноземця або особи без громадянства на території України на законних підставах;

  • копії свідоцтв про народження дітей;

  • копії документів про освіту дітей;

  • характеристики дітей з навчального закладу, якщо дитина навчається, або з місця роботи, якщо працює (щодо кожної дитини окремо);

  • виданий органом внутрішніх справ документ про наявність чи відсутність відомостей стосовно дітей, які перебувають на обліку правопорушників, що не досягли 18 років, у тому числі звільнених зі спеціальних виховних установ;

  • довідка про наявність або відсутність судимості в особи, яку представляють до нагородження, та в кожного з дітей, яким виповнилося 14 років;

  • за наявності та за бажанням матері - копії грамот, дипломів, подяк, свідоцтв, листів для визначення внеску жінки у розвиток творчих здібностей дітей, формування в них високих духовних і моральних якостей.

Жінці, котра удостоєна почесного звання, вручаються нагрудний знак та посвідчення до почесного звання встановленого зразка. Відповідно до абзацу 2 пункту 15 Положення про почесні звання у нагородному листі зазначаються конкретні заслуги особи,  що стали підставою для порушення клопотання про присвоєння  почесного звання.  У  нагородному  листі  про  присвоєння  почесного  звання «Мати-героїня»,   до   якого  додаються  підтверджуючі  документи, зазначаються  дані  про  кількість  дітей,  дати народження дітей, місце   проживання   або   місце   перебування  кожної  дитини  із зазначенням  адреси  житла,  конкретні  заслуги матері у вихованні дітей, а також у відповідних випадках - причини, обставини та дати смерті  дітей.

У обстановці урочистості та широкої гласності здійснюється нагородження нагрудним знаком та вручення посвідчення до почесного звання. Перед нагородженням оголошується указ Президента України про присвоєння відповідного почесного звання. У випадку,  якщо особою, котрій було присвоєно почесне звання «Мати-героїня», було втрачено нагрудний знак або посвідчення, то їй може бути видано дублікати, якщо Комісією державних нагород та геральдики при Президентові України буде визнано, що втрата нагрудного знака або посвідчення сталася внаслідок стихійного лиха, бойових дій або з інших причин, котрі не залежать від нагородженого.

У випадку смерті жінки, котрій було присвоєно почесне звання «Мати-героїня», якщо у неї залишилися спадкоємці, нагрудні знаки та посвідчення залишаються у сім'ї померлої  на пам'ять. Якщо у померлої,  яку удостоєно почесним званням, відсутні спадкоємці, нагрудні знаки та посвідчення мають бути  передані  на зберігання   до   Комісії  державних  нагород  та  геральдики  при Президентові України.

 

ОТРИМАННЯ ОДНОРАЗОВОЇ ДОПОМОГИ ЖІНКАМ, ЯКИМ ПРИСВОЄНО ПОЧЕСНЕ ЗВАННЯ «МАТИ-ГЕРОЇНЯ»

 

Одноразова винагорода жінкам, яким присвоєно почесне звання України "Мати-героїня"  виплачується структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту).

Для отримання винагороди жінка, якій присвоєно почесне звання, або уповноважена нею особа подає за місцем реєстрації зазначеної жінки такі документи:

  • заяву про виплату винагороди із зазначенням способу виплати;

  • копію сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові, місце реєстрації.

Сума такої  винагороди обчислюється відповідно до Указу Президента України від 25 грудня 2007 р. № 1254 "Про одноразову винагороду жінкам, яким присвоєно почесне звання України "Мати-героїня". Згідно якого сума одноразової винагороди визначається у десятикратному розмірі прожиткового  мінімуму,   встановленого для працездатних осіб. Та починаючи з 2011 року обчислюється виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого з 1 січня року, в якому жінці було присвоєно почесне звання. Допомога виплачується шляхом перерахування коштів через відділення АТ “Укрпошта” за місцем проживання отримувача або на його особовий рахунок, відкритий в установі уповноваженого банку. Якщо протягом відповідного бюджетного періоду з поважних причин, жінка, якій присвоєно почесне звання України “Мати-героїня”, не отримала винагороди, в такому випадку, вона вправі звернутися за  одержання допомоги у наступному бюджетному періоді та одержати винагороду у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який було встановлено з 1 січня року, у котрому їй було присвоєно таке звання. Варто звернути увагу на те, що з 1 січня 2021 року  органи соціального захисту населення приймають заяви з необхідними документами, коли  вони надіслані поштою або у електронній формі (через офіційний веб-сайт Міністерства соціальної політики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний веб-портал електронних послуг).

Також, заяви про виплату допомоги можна подати  до  сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади або до центру надання адміністративних послуг, які передають їх протягом трьох робочих днів відповідному органу соціального захисту населення.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень