ДЕРЖАВНА РЕЄСТРАЦІЯ ФІЗИЧНОЇ ОСОБИ -ПІДПРИЄМЦЯ
Державна реєстрація фізичної особи - підприємця - це офіційне визнання шляхом засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про фізичну особу - підприємця.
В першу чергу, щоб зареєструватись як фізична особа - підприємець, заявнику необхідно обрати код запланованої діяльності за Класифікатором видів економічної діяльності (КВЕД).
Державна реєстрація фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцем проживання фізичної особи - підприємця.
Зареєструватися, як фізична особа - підприємець можливо двома способами:
-
подати заяву про реєстрацію фізичної особи - підприємця особисто заявником;
-
подати заяву про реєстрацію через портал електронних сервісів.
Для того, щоб зареєструватися онлайн потрібно:
-
зареєструватися на сайті;
-
увійти в персональний кабінет;
-
сформувати заяву;
-
підписати заяву електронним підписом (КЕП);
-
відправити заяву;
-
отримати документ.
Така електронна заява формується заявником із долученням до неї електронних копій документів необхідних для державної реєстрації, які виготовляються шляхом сканування або ж оригіналів таких електронних документів. Заява для державної реєстрації в електронній формі подається з обов’язковим накладенням заявником власного кваліфікованого електронного підпису.
Для проведення державної реєстрації фізичної особи підприємцем офлайн, особі необхідно подати :
- заяву про державну реєстрацію фізичної особи - підприємцем;
- копію документу, що посвідчує особу;
- копію картки платника податків;
- також у разі наявності - заяву про обрання фізичною особою спрощеної системи оподаткування, форму якої затверджено наказом Мінфіну України.
В окремих випадках для здійснення державної реєстрації фізичної особи – підприємця також подаються документи такі як :
- нотаріально засвідчену письмову згоду батьків (усиновлювачів) або піклувальника чи органу опіки та піклування — для фізичної особи, яка досягла 16 років і воліє займатися підприємницькою діяльністю, але не має повної цивільної дієздатності;
- договір (декларацію) про створення сімейного фермерського господарства — у разі державної реєстрації фізичної особи, яка самостійно або із членами сім’ї створює сімейне фермерське господарство.
Перелік документів, які необхідно подати для реєстрації є вичерпним і реєстратору заборонено вимагати інші додаткові документи для проведення реєстраційних дій .
Також державний реєстратор може відмовити у проведенні державної реєстрації фізичної особи – підприємця у випадках, коли :
-
документи подано особою, яка не має на це повноважень;
-
у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення щодо заборони у проведенні реєстраційної дії;
-
не усунуто підстави для зупинення розгляду документів протягом встановленого строку;
-
документи подані до неналежного суб’єкта державної реєстрації;
-
наявні обмеження на зайняття підприємницькою діяльністю, встановлені законом;
-
наявність в Єдиному державному реєстрі запису, що фізична особа вже зареєстрована як ФОП;
-
подані документи суперечать вимогам законів України (частина друга статті 28 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань").
У випадку, коли державний реєстратор приймає рішення про відмову в проведенні реєстраційних дій, він зобов’язаний про це повідомити заявника. У повідомленні про відмові в проведенні державної реєстрації повинно містити посилання на конкретну норму законодавства із зазначенням, що саме порушено під час оформлення та подання документів. Після усунення причин, що були підставою для відмови у державній реєстрації, така заява заявником подається повторно.
Кременецький місцевий центр з надання
безоплатної вторинної правової допомоги